Kızılırmak Deltası Balon Turu

Kızılırmak Deltası Balon Turu

Samsun Kızılırmak Nehri’nin getirdiği alüvyonların oluşturduğu doğal özellikleri korunmuş, Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı olan Kızılırmak, balon turu ile turistlere tanıtılıyor.

Bafra Belediyesi ve Samsun Büyük Şehir Belediyesinin işbirliğiyle turizmin geliştirmek için Kızılırmak Deltasında balon turları başladı. Turların üçüncü gününde basın mensupları için delta üzerinde tanıtım uçuşu yapıldı.

Hava Sporları Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Burhan Apaydın, balon turlarının ardından basın mensuplarına yapılan açıklamada, Kızılırmak‘ın turizm faaliyetlerinin ve tanıtılmasının arttırılması kapsamında düzenlenen balon turlarının bir başlangıç olduğunu söyledi.

Yalnızca balon turları değil, yamaç paraşütleri içinde yer ayarlaması yapıldığını ifade eden Apaydın, Kızılırmak üzerinde bulunan Asarkale’de yamaç Paraşütü uçuşları ve doğa sporları yapılacağını söyledi.

Platolar, ırmak, göl, deniz, bataklık, sazlık, mera, çayır, kumul, orman ve tarım alanları gibi farklı ekolojik nitelikleri barındıran Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki tek sulak alan olan Kızılırmak Deltası, gökyüzünden bakıldığında Karadeniz’in tüm zenginliklerini bizlere gösteriyor.

Paylaş