Leyleklerin Belgeseli Yapılacak

Leyleklerin Belgeseli Yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Y. Z. Yılmaz, “Kızılırmak Deltası’na Afrika ülkelerinden gelen leyleklerin hayatları ile ilgili belgesel yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Yusuf Ziya Yılmaz, Tomruk Kafeterya’da Samsunlu iş adamlarıyla buluştu. Samsun’da yeni 3 tabiat parkının oluşturulduğunu söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan istediklerini anlatan Yusuf Ziya Yılmaz Tabiat Parklarını turizme açmayı düşündüklerini ifade etti.

Bayrak Tepe’nin de içinde bulunduğu 500 dönümlük tabiat parkının olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Bir sene içinde buralarla ilgili birkaç projelerimiz var. Bu alana bir işletme kuracağız. Ana yoldan buraya birkaç teleferik olacak. Büyük bir hayvanat bahçesi yaparak Samsun’daki hayvanat bahçesini buraya taşıyacağız ve ahşap bungalov evler yapacağız. Hazine parseli ola n yerlerde turizm tesisleri yapılabiliyorsa onları yapmak üzere girişimcilere kiralamak veya satmak ile ilgili bir yetkimiz var ise bunları kullanacağız. Buraları turizme katacağız” dedi.

Doğa harikası olan bir yer olduğunu anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

Kızılırmak Deltası 3 ilçeyi kapsayan büyük bir doğa harikası yer. Nisan ayında burada gördüğümüz leylekler, Afrika ülkelerinden kalkıp geliyor. Geldiklerinde bir önceki sene kullandıkları yuvaları bulup o yuvayı tamir ediyorlar. Bunları erkek leylekler yapıyor. 15 gün sonra dişi leylekler geliyorlar. Burada muhteşem bir döngü var. Bunun için Kızılırmak Deltası’na Afrika ülkelerinden gelen leyleklerin hayatı ile ilgili belgesel yapmayı düşünüyoruz. Leyleklerin ayaklarına çip takıp onları, yaşamını, gittikleri ve geldikleri ülkeleri takip edeceğimiz bir belgesel yapacağız. Kızılırmak Deltasına sadece Afrika kıtasından değil Amerika kıtasından bile kuşlar geliyor. Burayı geliştirip turizme sunmak arzusundayız. İlk başta orada eskiden yapılmış müdahaleleri kaldırıyoruz. Geçmişte sahipsiz kalmış.Artık orası turizm potansiyeli ve kamusal değer içeren bir yer.”

Toplantıya Yusuf Ziya Yımaz’ın yanı sıra Samsunspor Kulüp başkanı Erkurt Tutu, Samsun Valisi İbrahim Şahin ve işadamları katıldı.

Paylaş