Leyleklerin Göç Yolu İzlenecek

Leyleklerin Göç Yolu İzlenecek

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği’nin (SAMKUŞ) desteği ile birlikte ilk kez leylek yavrularını kimliklemeye başladıklarını söyledi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Türkiye’de leylek popülasyonunun en fazla yer olma özelliğine sahip. Her yıl yaklaşık 900 çift leylek geldiğini belirten Yavuz, haziran ayı başı itibarıyla deltadaki 50 yavru leyleği kimliklemek için çalışmalara başladık.”dedi.

Leyleklerin yaşam sürelerini ve göç yollarını takip etmek için uydu vericisi kullanacaklarını bildiren Yavuz,şunları söyledi:

“Geniş kapsamlı bir çalışma olacak. İlk defa leylekler uydu vericisiyle takip edilecek. Türkiye’de leyleklerle ilgili ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor.Kış döneminde leyleklerin Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinden Afrika’ya gittiklerini biliyoruz. Kışı nerede geçirdiklerini , nerede konakladıklarını tam olarak bilmiyoruz. Uydu vericileri sayesinde leyleklerin hangi rotayı kullanarak gittiklerini ve ne kadar mesafe kat ettiklerini, ne kadar zamanda kışı geçirecekleri yere ulaştıklarını öğrenmiş olacağız. Dönüş yolunda nerelerde konakladıklarını, ne zaman yola çıktıklarını ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti‘ne ne zaman geldiklerini öğrenebileceğiz. Yuvadan ayrılarak göç eden leylekler geri döndüklerinde yumurtadan çıktıkları yuvaya mı yoksa ona yakın başka bir yuvaya mı gelecek, bunu da gözlemlemiş olacağız.” açıklamalarında bulundu.

Paylaş