UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

Doğal özelliklerinin büyük bir kısmı korunmuş ve Kızılırmak Nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu Türkiye’nin Karadeniz Kıyısındaki tek sulak alan olan Kızılırmak Deltası UNESCO’ya girmesi için çalışmalar devam ediyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin dünya genelinde önemli bir yer olduğunu vurgulayan Başkan Y. Ziya Yılmaz,”UNESCO’ya başvurmak için yapılması gereken ön listeye girme çabası ve bürokratik çalışmalar var. Bunun için bilim insanları dosya hazırlıkları yapıyorlar. Hazırlık sürecini muhtemelen 2-3 ay içinde bitireceğiz ve başvuruyu yapacağız”dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kızılırmak Deltası Kuş Cennetin’de incelemeler yaptı. Burada konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Y. Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cennetini turizme kazandırmak için tanıtım çalışmaları yapacaklarını ve deltanın UNESCO’ya girebilmesi için hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Başkan Y. Ziya Yılmaz; deltanın doğallığını korumak için kaçak yapılmasına izin vermeyeceklerini ve oluşturulan mevcut yapıları yıkacaklarını ve çevre köyleri ve doğal yaşamı koruyacaklarını söyledi.

Deltanın turizme kazandırılmasını hedefliyoruz”

Vali Şahin, “Kızılırmak Deltasının yaklaşık 55 bin hektarlık alana sahip olduğunu ve yılın her ayı boyunca farklı kuş türlerine ev sahipliği ve kuş türlerinin yanı sıra balık türleri, yılkı atları, sürüngenler, kömüş ve manda gibi farklı hayvanların görülebildiği deltanın, turizme kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.”

Paylaş