Kızılırmak Deltası, Samsun’un Turizm Cennetine Dönüşecek

Kızılırmak Deltası, Samsun'un Turizm Cennetine Dönüşecek

Kızılırmak Deltasını, Samsun’un turizmine kazandırmak için çalışmalar başlatıldı.

Doğal yaşamı korumak amacıyla yapılan çalışmalar frenleme sistemiyle sürdürülmektedir. Samsun Valiliği Kızılırmak Deltasına 5 yılda 1.5 milyon turist çekmeyi planlıyor.

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltasında 400 kuş türünden 352 tanesinin yaşadığı Kızılırmak Deltası’nda çevre düzenleme çalışmaları ve turizme yönelik çalışmalar devam etmektedir. RAMSAR sözleşmesi kapsamında korunan delta kent turizmine de canlılık kazandıracağı belirtilirken, 5 yıl içinde 1.5 milyon turistin ziyaret edeceği bir yer haline geleceği ifade ediliyor.

Türkiye’deki yabani yılkı atları ve en büyük manda sürüsünün yaşadığı bu alan turizme kazandırılması için planlamalar yapılıyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin doğal yaşamla uyumlu olması için Atlı süvari birlikleri Jandarma Komutanlığı tarafından konuşlandırılırken, okullardan her gün buraya 7. Sınıf öğrencilerine uygulamalı tabiat dersleri verilmektedir. Dünya gazetesinde Kızılırmak Deltasında devam eden düzenlemelerden bahseden Vali İbrahim Şahin, Kuş cennetinde 5 yıl sonra araç trafiğini tamamen kapalı, ailelerin çocuklarıyla birlikte gün boyunca zaman geçirebildiği, tüfek seslerinin asla olmadığı ve farklı kuş türlerinin bir arada yakından görülebildiği bir yer oluşturacaklarını belirterek, “Toplamda yabancı ve yerli 1. Milyon turistin ziyaret ettiği bir yere dönüştürüyoruz. Samsun’u geçen yıl 429 bin 250 turist ziyaret etmiştir. Deltanın yeni yüzü Samsuna ve turizmine canlılık getirecek” dedi.

Delta’da Güvenliği atlı süvari birlikleri sağlayacak

Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Samsun’un doğu kıyı şeridinde , 19 Mayıs ve Bafra ilçesi sınırları içinde olan toplamda 55 bin hektarlık alanda yapılan çalışmaların öncelikli olarak doğal yaşama uyumlu bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyen Şahin, bölgeye petrokimya ürünleri sokmamak için deltaya giden yolların betonla tamamen kapatıldığını bildirdi. Deltaya giriş ve çıkışları Jandarma Komutanlığına bağlı güvenlik kapılarının olduğunu açıklayan Vali İbrahim Şahin, Jandarma Komutanlığı doğal yaşama uygun olması için süvari birliği kurdu. Kuş Cennetinin güvenliğini süvari birliği sağlayacak. Kızılırmak Deltasında yılkı atlarının da olduğu için onlarla uyumlu olması amacıyla böyle bir şey düşündük.

1-743

Leylektoki’ler için seyir terası kurduk

Vali İbrahim Şahin, Türkiye’de yaşayan 400 farklı kuş türünün 352 tanesinin Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’n de yaşadığını vurgulayarak, “Leyleklerin bir bölümü burada sürekli yaşarken, diğer bir kısmı ise göç ederken buraya uğruyor, bir kısmı ise de yavrularını doğurmak için burada konaklıyor. Deltadaki termal hava akımı kuşları buraya çekmektedir. Kuş cenneti leyleklerin de çokça buraya yerleşmek için kullandığı bir bölgedir. Başka bölgelerde 1 ağaçta 1 tane leylek yuvası varsa burada 1 ağaçta en az 10 tane leylek yuvası görebilirsiniz. Biz bunlara “levlektoki” adını verdik. Buraya gelen insanlar leykelerin yaşantısını gözlemleyebilmeleri için seyir terası kurduk “ dedi.
Yörenin ürünleri tanıtılacak.

Vali İbrahim Şahin, Kızılırmak Deltasında yaşayan insanların ürettikleri ürünlerden maddi kazanç elde etmesi için yörede üretilen ürünlerin olduğu bir satış reyonu kurduklarını belirtti. Göllerin birinde yer alan adaya ahşaptan konaklama alanları ve dinlenme çadırları yapıldı. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ahşap yürüyüş koridorlarıyla düzenlendi. Araçlarıyla gelenler belli bir yerden sonra golf araçlarıyla, yürüyerek veya bisikletle Kuş cennetini gezebilecekler diye konuştu.

Öğrencilere her gün uygulamalı habitat dersi

Samsun’da eğitim-öğretim gören 7. Sınıf öğrencilerini her gün bir okul olmak üzere Kızılırmak Deltasına getirildiğini belirten Vali İbrahim Şahin, “Doğayı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı yetkili kişiler ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrencileri 7. Sınıf öğrencilerimize uygulamalı olarak habitat dersleri vermektedirler. Yetkililerimiz burada öğrencilere hem ödev hemde ders veriyor. Sabah verilen dersten sonra öğle yemeği yenip ve sonra ise günü oyunlarla bitirmekteler. Asıl amacımız öğrencileri sınıf baskısından kurtarmaktır” dedi.

Paylaş