Yavru Puhu İtinayla Bakılıyor

Yavru Puhu İtinayla Bakılıyor

Atakum ilçesinde vatandaşlardan tarafından bulunan ve yetkili kişilere teslim edilen puhu yavrusuna, Kuş Cenneti‘ndeki veteriner kliniğinde itinayla bakılıyor.

Vatandaşlar tarafından bir ay önce tarlada bulunan puhu yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi ve ekipler yavruyu bakımının yapılması için Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti‘ndeki Büyükşehir Belediyesi Veteriner Kliniği’ne götürdü.

Doğal hayattan kopmaması için çiğ kırmızı etle beslenen, güneş girmeyen karanlık bir ortamda barındırılan puhu yavrusunun yanına, insanlara fazla alışmaması için de Tabatabaei dışında kimse girmiyor.

Veteriner hekim Tabatabaei, yaptığı açıklamada, puhuların “kartal baykuşu” adıyla da bilindiğini, en büyük baykuş türü olduklarını söyledi.

Tabatabaei, ” Yavru henüz tüylerini atmadı. Geldiğinde 1 kilo 200 gram olan puhu yavrusu şu an 2,5 kiloya ulaştı. Kanat aralığı da 1 metreyi geçti. Puhu yavrusunu özel olarak besliyoruz. Puhu yavrusunu doğaya salmak için ağırlığının 3,5 kilograma, kanat açıklığının da 1,5 metreye ulaşmasını bekleyeceklerini, bunun da birkaç ayı alabileceğini anlatan Tabatabaei, uçuş eğitimi de yaptırdıktan sonra puhuyu buldukları yerde doğaya bırakacağız.” dedi.

Paylaş