Kızılırmak Deltası’nda 100 Binin Üzerinde Kuş Halkalandı

Kızılırmak Deltası'nda 100 Binin Üzerinde Kuş Halkalandı

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde sonbahar dönemi kuş halkalama çalışmalarının başladığını belirterek 2002 yılından bu yana 100 binin üzerinde kuş halkaladıklarını söyledi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde OMÜ Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlileri tarafından 2002 yılında başlatılan kuş halkalama çalışmalarının 2016 sonbahar dönemi çalışmaları 15 Ağustos itibariyle başladı. Cernek Halkalama İstasyonu’nda yapılan çalışma kapsamında deltada çeşitli bölgelere yerleştirilen 40 ağda yakalanan kuşlar istasyona getirilip halkalanıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren OMÜ Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, “Kuş halkalama çalışmaları her yıl ilkbahar döneminde 15 Mart-30 Mayıs tarihlerinde, sonbahar döneminde ise 15 Ağustos-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İlkbaharda genellikle kuşlar kuzeye gitmek için acele ettikleri için sayı olarak daha az kuş halkalıyoruz. Bu sayı 1500 civarında oluyor. Sonbaharda ise 6-7 bin civarında kuş halkalama işlemi yapıyoruz. 2002 yılından bu yana Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde 100 bin üzerinde kuş halkalandı. İsteyen herkes bu çalışmaya gönüllü olarak da katılabilir kuşları ve doğayı daha yakından tanıyabilirler” dedi.

Her kuşun bacak kalınlığında halka olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, “Ayını bizim TC numaralarımız gibi halkaların üzerinde de belli numaralar var. Kuşlar halkalanıp salındığında başka ülkelerde istasyonlarda tekrar yakalanabiliyorlar. Bizde bu sayede kuş burada halkalandıktan sonra nereye gidiyor, göçünü nasıl tamamlıyor bu bilgiye ulaşabiliyoruz. Bunun dışında yağ ve kas durumu, kanat ve kuyruk uzunluğu, ağırlığı gibi bilgileri de topluyoruz. Bizim halkaladığımız kuşlardan İsrail, Finlandiya, Suriye, Danimarka, Rusya, Polonya’da tekrar halkalama yapıldı” diye konuştu.

Paylaş