En Değerli Süt Kızılırmak Deltası’nda

En Değerli Süt Kızılırmak Deltası’nda

Samsun’da konuyla ilgili markalaşmanın önemi KOSGEB, Bakanlık destekleri hakkında bilgilendirmeler yapılırken manda sütünün gelişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu

Toplantı Kızılırmak Deltası ziyaretçi konaklama merkezinde yapıldı. Mandaların yaşamlarında Kızılırmak Deltası’nın önemine değinilirken deltanın sulak alanlarında mandalar kadar önem arz ettiği vurgulandı.

Sulak alanların mandaların hayatında önemli olduğu söylenirken manda yoğurdu ve kaymağının tükenmeye yüz tutan ürünler arasında gösterildi. Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, manda ürünlerinin diğer besilerin sütünden daha fazla kalsiyum protein taşıdığını vurguladı.

Kılınçer, ‘’Özellikle son yıllarda organik ürünlere talebin ciddi bir şekilde artması sonucu talepleri karşılama adına önemli bir pazar ve iş kolu oluşturmaktadır. Özellikle süt, yoğurt ve kaymak gibi ürünlerin organik marka halinde etiketlenmesi, gıda güvenliği açışından şekillendirilmesi ve hak etmiş olduğu fiyat aralığında pazar bulabilme olanakları araştırılmalıdır. Deltada en önemli sorunlarımızdan biriside markalaşma ve fiyat konusunda önemli pazarlara önemli bir pay alabilme sorunudur” dedi.

Paylaş