Samsun’da verici takılan leylek, 7 bin kilometre kat edip Mozambik’e ulaştı

Samsun'da verici takılan leylek, 7 bin kilometre kat edip Mozambik'e ulaştı

SAMSUN’da verici takılan 4 leylekten 1’i uydu üzerinden takip edilerek Mozambik’e ulaştığı gözlemlendi. Leyleklerden 1’i ise Tanzanya’ya ulaştı. Bu leylek göçünü tamamlayarak dönmek için yola çıktı. Leyleklerden 1’inin Sudan’da, 1’inin de Etiyopya’da olduğu belirtildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırmalar Merkezi, Kızılırmak Deltası’nı Koruma ve Geliştirme Birliği işbirliğiyle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki leylekler için proje başlatıldı. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki leylek hareketleri takip edilmesi için diğer 8 leyleğe de verici takıldı. Gelen sinyallerle ve verilerle göç rotası takip edilen leyleklerden 1’i yaklaşık 7 bin kilometre mesafe kat ederek Mozambik’e ulaştı. Leyleklerden 1’i ise yaklaşık 6 bin kilometre mesafeyi aşıp Tanzanya’ya ulaştı. Göçünü tamamlayan bu leylek geri dönmek için yola çıktı.

Başka bir leyleğinde şuan Sudan’da olduğu diğerinin de Etiyopya’da olduğu gözlemlendi. Uydu üzerinden takip edilen leyleklerden ise gelen sinyaller kesilmişti.

OMÜ Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz “Uydu vericisi takılan leyleklerin konumları takip etmeye devam ediyoruz.” dedi.

Paylaş