Kızılırmak Deltası İçin Yeni Kararlar Alındı

Kızılırmak Deltası İçin Yeni Kararlar Alındı

Samsun’un Vali Yardımcısı olan Hakan KUBALI, ‘Kızılırmak Deltası’na fotoğraf-video çekimi gibi faaliyetlerde bulunan kişilerin alana araçlarla girmesi yasaklandı. Ayrıca seyyar karavanlar, avcı kulübeleri ve hayvan barınaklarının alandan kaldırılması kararlaştırıldı’ dedi.

Samsun Mahalli Sulak Alan Kurulu, Vali Yardımcısı Hakan KUBALI başkanlığında toplandı. Düzenlenen toplantıda UNESCO’nun dünya doğal mirasları listesinde geçici üye olan Kızılırmak Deltası ile ilgili kararlar alındı.

Samsun Vali Yardımcısı Hakan KUBALI, bütün çalışmaların Kızılırmak Deltası’nın UNESCO’nun dünya doğal mirasları listesi içerisine kalıcı olarak alınması için olduğunu belirtti. KUBALI, bu sağlanırsa Kızılırmak Deltası’nın Dünya Doğal ve Kültürel Mirasını İzleme Komitesi’nin gözetiminde olacağını ve bu çerçevede sağlanan fonlardan yararlandırılacağını ifade etti.

OLTA BALIKÇILIĞI SINIRLANDIRILDI

Hakan KUBALI, Kızılırmak Deltası’nı ziyarete gelen ziyaretçiler için Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından bisiklet ve motorsuz taşıtlar sağlanmak üzere Yürükler Mahallesi’nde bulunan ziyaretçi merkezi arasındaki alanın taşıt trafiğine kapatıldığını ifade etti. KUBALI, “Deltada otlatılan manda ve sığır sahiplerine kimlik kartı verilmesi, sulak alanı içerisinde bulunan koyun ve hayvan barınaklarının kaldırılması ve alan içerisinde fotoğraf-video çekimi gibi faaliyetlerde bulunan kişilerin araçlarla alana girmelerinin engellenmesi kararlaştırıldı. Kızılırmak Deltası içerisindeki göl ve kanallar boyunca gelişigüzel dağıtım göstererek doğal ortamda tahribat, gürültü ve katı atık kirliliğine neden olarak canlıları rahatsız eden amatör olta balıkçılığı sınırlandırıldı. Amatör balıkçılık için belirlenen alanın haricinde, Kızılırmak nehri doğu yakasında 12 ay amatör olta balıkçılığı yasaklandı” diye konuştu.

EKOLOJİK DENGEYİ BOZUYOR

Şirinköy, Habilli ve Emenli mahalleleri ile bütün delta boyunca sulak alanlarda devletin hüküm ve tasarrufunda olan arazilerde ve göl kenarında bulunan şahıslara ait seyyar karavanlar, avcı kulübeleri, koyun ve hayvan barınaklarının yaban hayatına ciddi zarar verdiğini dile getiren KUBALI, bu yapıların doğanın ekolojik dengesi de bozulduğunu söyledi. KUBALI, “Bu nedenle bu yapıların alandan kaldırılması, şahıs mülkiyeti altında bulunan arazilere konuşlandırılmış yapıların da 3194 sayılı İmar Kanunu ve Planlı/Plansız Alanlar Yönetmeliği gereğince sorumlu belediyelerce gerekli incelemelerin yapılarak, alandan kaldırılması kararlaştırıldı. Kızılırmak Deltası’nın geleceği için alınan bu 3 karar oy birliğiyle kabul edildi” ifadelerini kullandı.

Paylaş