Kuş Cennetinde Kuş Olduk

Kuş Cennetinde Kuş Olduk

Kuş Cenneti, Samsun Merkez’den yaklaşık 40 km uzaklıkta 19 Mayıs İlçesindedir. Sırasıyla; Samsun Merkez, Atakum, Atakent, İncesu, Dereköy ve 19 Mayıs’a ulaşınca işaretler sizi Kuş Cennetine, yönlendirecek. 19 Mayıs Üniversitesi Havacılık Okulu da yolunuzun üstündedir.

Yol boyunca belediyenin kuş afiş ve reklam, tanıtımlarını görebilirsiniz. Burada çok ilginç kuşların görselleri kullanılmış. Kuş Cenneti deyince bir anda etrafta bir sürü kuş, her tarafta binlerce kuş olduğunu hayal edebilirsiniz. Benim  zihnimde, her tarafta kuş sürüleri, renk renk kuşlar gibi bir tablo vardı. Buraya ulaşınca maalesef hayal kırıklığına uğradım. Kuştan çok manda ve yılkı atı göreceksiniz. Gittiğinizde  1 saat kalarak, keşfedeceğinizi düşünmeyin çünkü en az 3-4 gün zaman geçirmeli, hatta kalıp uzun saatler gözlem yapmalısınız. Kuş cenneti Kızılırmak Deltası üzerinde olduğu için çevrede bataklık ve sazlıklar var.

Eğer Samsun ‘ a yolunuz düşerse; Kuş Cenneti’nde manda yoğurdu ve manda sütünden yapılmış sütlacı yemeden, gitmeyin.Tabii Bafra Samsun ‘a dönerken yol boyunca  gevrek usül Samsun kapalı pidesini de mutlaka denemelisiniz.

Cennet’i gezerken sık sık gözlem kuleleri ile karşılaşacaksınız ki bu, gözlem kuleleri harika yapılmış. Burada Samsun Belediyesine teşekkür edemeden geçemeyeceğim. Ciddi emek ve turizm yatırımı var. Bu gözlem kulelerinden, uçsuz bucaksız ufka baktığınızda harika hissediyorsunuz. Eğer şanslı iseniz leylekleri, kanatları rengarenk kuşları görebiliyorsunuz. Meraklısı için eşsizdir ama ben bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip değilim. Bu yüzden sadece ” aaaa çok güzel bir kuş ” diyerek,  hayranlıkla bakıyordum.

Samsun yönünden gelip, Bafra yönünden çıkacaksanız, yol üstünden Leylekler Ormanı, diye bir yer var. Bu ormanda gerçekten bir sürü leylek yuvası ve yaprakları dökülmüş ağaçlarla korku filmlerini anımsatıyor. Özellikle de Ölü Gelin filmini anımsattı bana 🙂 Uzun lafın kısası coğrafya derslerinde sık sık duyduğumuz ”Delta ” terimini yerinde göreceksiniz.

Delta : Akarsuların denize vardığı yerde, iki veya daha fazla sayıda kollara ayrılarak meydana gelen üç köşeli odacıklara verilen isim. Akarsuların taşıdıkları alüvyonları derinliği az olan kıyı kesiminde biriktirmesiyle oluşan ovalara delta denir.

Paylaş