Samsun Cnn Türk Ekranlarına Taşındı

Samsun Cnn Türk Ekranlarına Taşındı

Güven İslamoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Yeşil Doğa programının bu haftaki durağı Samsun oldu. Samsun’daki Kızılırmak deltası, Şahinkaya kanyonu ve Vezirköprü ekranlara taşındı.

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan, Güven İslamoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Yeşil Doğa programı, bu hafta Samsun’daydı. Kızılırmak deltası, Şahinkaya kanyonu ve Vezirköprü’yü ekranlara taşıyan programa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da konuk oldu.

Başkan Yılmaz, programda Bafra Kızılırmak Deltası ile ilgili bilgiler verdi. Yılmaz, deltanın UNESCO Geçici Dünya listesinde olduğunu, kaçak yapılaşma ile mücadele ettiklerini belirterek, “Prestijimizi düşürecek olan ve daimi listeye girmemize engel olacak kaçak binaların burdan kaldırılmasının önemli bir kamu görevi olduğuna inandık. Doğanın, tabiatın, Allah’ın bize bahşettiği bu güzel Kuş Cenneti’nin içine, şu gördüğünüz lebi derya sahile, buradaki bu güzelliğe adeta leke sürülmüş gibi gördük buradaki betonlaşmayı.Buradaki göller, burada yapılan avcılık dolayısı ile popüler bir yerdi fakat daha sonra bazı balıkçıların, balık tutabilmek için sazları yaktığını duyduk. Yanan sazların içerisinde binlerce kuş yuvası, binlerce yumurta, binlerce habitat orda yok olduğunu gördük ve ne büyük bir katliamdır bu dedik. Buradaki avcılık işini durdurduk  ve avcılığa sınırlamalar koyduk” dedi.

Paylaş