Kızılırmak Deltası Yorumlar

Değerlendirme: 5

Yorumlar

 1. İlhan71 Diyor:

  Görülmeli

  Samsuna bağlı ondokuzmayıs beldesinin yörükler köyünde. Yüzlerce kuş çeşidinin bulunduğu göl, geniş alan kaplıyor. Göl etrafında gözlem kuleleri de var. Aynı zamanda deniz kenarı. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

  Değerlendirme: 5
 2. Tarık T Diyor:

  Harika bir doğal güzellik.Tavsiye edilir. Bisikletle tur için ideal bir yerdir. Pide yemeyi unutmayın.

  Değerlendirme: 5
 3. Otomobilci x Diyor:

  Doğa ile başbaşa yürüyüş ve bisiklet için bulunmaz bir yer.

  Eğer ulaşabilirseniz (hayatımda gördüğüm en kötü tabelama, yapanı tebrik ediyorum) çeşit çeşit kuşların arasında doğada vakit geçirebileceğiniz muazzam bir yaban hayatı alanı, aracınız varsa gidene kadar o yolu o şekilde tırtıklı bırakana sövebilirsiniz ama eğer o yolu asfalt yaparlarsa oranın bütün güzelliği bozulur bu yüzden inşallah yolunu asfaltlamazlar. ilk gözlem evinde arabanızı bırakın ve yürüyerek yada bisiklet ile gezin derim.

  Değerlendirme: 5
 4. samsun m Diyor:

  Kuşların en uğrak yeri

  Özellikle sonbahar kışa doğru kuş türlerinin en çok olduğu zamanlardır. Doğa güzelliğini en güzel ve doğal şekilde yansıtan bir harikadır Samsuna gelenlerin kaçırmamasını tavsiye ederim.

  Değerlendirme: 5
 5. leylafurkan Diyor:

  Kuş cenneti

  Şimdi ondan geliyorum. Günüm ziyan oldu diye düşünüyorum.berbat.hiç bişey yok.yol çok kötü.toz içinde kaldık.zamanım boşa gitti.tavsiye etmem

  Değerlendirme: 1
 6. Altan S Diyor:

  Bakir

  Ondokuz ilçesinde doğa ile başbaşa kalıp göçmen kuşları izlemek isterseniz bu yeryüzü cennetini mutlaka görmelisiniz. Sabah gundogum nu izlemeyi bir de buradan denemelisiniz

  Değerlendirme: 4
 7. Umutluhayat Diyor:

  cennet.

  19 mayıs ilçesinden gidiliyor.harika bir yer.kızılırmagın denize döküldüğü yer.15 km kadar vcennet gibi çiftliklerin içinden geçilerek gidiliyor.çok fazla kuş göremedik ama yollarda leyleklere rastladık.o bölgeye gidenlere mutlak tavsiyemdir.

  Değerlendirme: 5
 8. Akinomur Diyor:

  Göller ve Kuşlar

  Kızılırmak Deltası çok geniş bir havza olup içerisinde bir kaç tane de göl barındırır. Göllerin çevresinde de yurdumuzda sayıları bir kaç tane olan su basan ormanları bulunmaktadır. İşte bu coğrafya ağırlıklı göçmen olan bir çok kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Ulaşımı kolay olan mekanda fotoğraf meraklılarının hiç mi hiç canı sıkılmayacaktır. Görülmeli.

  Değerlendirme: 5
 9. zeynepbilgi Diyor:

  Dürbün götürmeyi unutmayın

  Türkiye’nin önemli sulakalanlarından biri.
  400 civarında kuş türü yılın değişik dönemlerinde burada konaklıyor; kışlıyor, yazı geçiriyor veya sadece göç yolu üzerinde dinlenme ve beslenme yeri olarak kullanıyor.
  Gitmeden önce kuş gözleme hakkında bilgi edinmek iyi olur. Örneğin dürbün götürmek ve kullanmayı öğrenmek deneyimi olumlu yönde etkiler.
  Bir de kuşları nerede bulacağınızı, yani nereye bakacağınızı bilmek gerek.
  Bunun için bölgede levhalama, bilgilendirme çalışmaları yapılsa iyi olur. En büyük eksiklik deltanın bir haritasının olmaması. Harika üzerinde kuş gözlem noktaları, bisiklet yolları vs.’nin gösterilmesi ziyaretçiler için iyi olur.
  Bu arada, kuş göremeseniz bile mandalar, yılkı atları size hoş sürprizler yapacaktır.
  Ziyaretçi merkezine uğrayarak bilgi alabilir ve çay içebilirsiniz.
  Ziyaret için öğle saatleri yerine, sabah ve akşam üstünü tercih etmenizi öneririm.
  Bisikletinizi götürmeniz de hoş olur.
  Keşke kano ve at binme etkinlikleri için girişimler de olsa.

  Değerlendirme: 5
 10. Wishroe Diyor:

  Fena değil

  Yolu çok kötü. Özel arabayla yavaş da gitseniz toz duman içinde ilerliyorsunuz. Yer yer yol daha da kötüleşiyor. Uzun ve meşakatli bir yolculuktan sonra gözlemevine varıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; kuşların göç zamanında konakladıkları dönemde oraya gitmenizdir. Yoksa arabada sallana sallana toz duman içinde oraya gidip hiçbir şey görmeden geri gelirsiniz. Orman çok güzel, doğada konaklamak, çadır kurmak çok zevkli. Ama kuş cenneti bana biraz bakımsız geldi etrafta çöpler var.

  Değerlendirme: 3
 11. yasemin r Diyor:

  Yolu Bafra’ya düşen mutlaka görmeli…

  476 kuş türüne ev sahipliği yapan yaban hayatı ve çeşitli habitatları görebileceğiniz Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli milli parklarından biri.Şehir merkezinden biraz uzak oluşu ve stabilize köy yolu ulaşımı biraz zorlaştırsa da görülmeye değer.Kış aylarında daha çok kuş türü görebileceğinizi de ekleyelim.Bir işletme dışında seçeneğiniz yok ne yazık ki.. Bu sazlıklarla kaplı sulak alanda ilerlerken zaman zaman safaride olduğunuz hissine kapılıyorsunuz.Sık sık yolunuza mandalar çıkıyor..Manda sütü ürünleri biraz pahalı fiyattan satılsa da tadına bakın derim..

  Değerlendirme: 4
 12. otomobilci x Diyor:

  1.5 yıl önceki yorumumdan sonra çok şey değişmiş.

  Büyükşehir belediyesi buraya gerçekten emek harcamış ve halende harcıyorlar, son 1 ayda 2 kez gittim ilk gitmemle ikinci gitmem arasında bile fark vardı. Öncelikle yolu yapılmış ve çok güzel olmuş, 19 Mayıs tarafından girişteki evlerin tamamını yıkmışlar, Bafra tarafındaki girişindeki leylek ormanı için araç park yeri, gözlem kulesi, yol kıyısına leylekler yuva yapsın diye direkler dikmek gibi güzel ayrıntılarla uğraşılıyor. Sonuç olarak eskiye nazaran herşey daha iyiye gidiyor. Çok sevdiğim bir yer olduğundan sık sık gidiyorum ve gitmeye de devam edeceğim. Bisikleti olanlara bisikletle gitmelerini tavsiye ederim. Aracıyla gideceklere de lütfen süratli araç kullanmayın hem hayvanları hemde insanları rahatsız etmeyin diyorum.

  Değerlendirme: 5
 13. sema d Diyor:

  huzur

  insanlardan uzak huzur dolu bir yer…geniş bir alan sahip olduğu için tüm kuş türlerini göremiyorsunuz..

  Değerlendirme: 4
 14. peril c Diyor:

  Muazzam ve Büyüleyici

  Kızılırmak Deltası bölgesi 500’e yakın kul türünün yaşadığı ve 300’e yakınının da ürediği bir bölge. Bu cennet doğa yurt dışında olsaydı, yılda milyonlarca turist ağırlardı fakat her yer gibi Türkiye’de değeri bilinmiyor. Manzarası, havası, sincabı, kuşları, yılkı atları, mandaları ve doğasıyla paha biçilemez bir yer. Sırf bu bölge için bile Bafra’ya gidilmeli.

  Değerlendirme: 5
 15. murat a Diyor:

  Pek bişey yok

  Kuş falan göremedik. Boş bir gezi oldu. Dürbünsüz gidilmez, gittiğinize değmez. Kuşdan çok manda var

  Değerlendirme: 3
 16. barış ersin k Diyor:

  Kuş gözlemi için gitmiştim

  Şu an güzelim doğa alanına beton dökülerek yollar yapilmis ve yer yer yüksek bazi hayvanlar aşıp denize ulaşamıyor. Resmen doģayı bozuyoruz.

  Değerlendirme: 4
 17. umit sahin Diyor:

  Mükemmel

  Günümüz şartları’nda betonlaşan ülkem de böylesine doğa harikası bir güzellik içersinde kuşları görmek,izlemek paha biçilemez bir nimet. Güzel memleketimin,güzel milli parkı.

  Değerlendirme: 5
 18. ilknur d Diyor:

  Leylerler

  Sadece leylekleri bile görmek için gidilebilir
  Yol boyunca ne ile karşılaşacağımızı bilmeden gittik . Yok tek şeritli ama gayet düzgün . Yanınızda mutlaka fotoğraf makinalarınızı varsa dürbününüzü götürün
  Yapılmış olan gözlem kuleleri beklediğimden çok iyi . Kulelere sandalye veya koltuk yerleştirilse çok iyi olabilir .
  Yol boyunca büyükbaş hayvanlar , kuşlar ve kaplumbağalar Harran önünüze çıkabiliyor .
  Leylek Toki mutlaka görülmeli
  Gittiğiniz yoldan dönüş yapmanıza gerek yok her iki yönden de giriş-çıkış yapılabilir kapıları olması size avantaj sağlıyor

  Değerlendirme: 5
 19. recep alan Diyor:

  Nerede Bu Kuşlar 🙂

  Çok sakin bir yer, kuştan çok manda ve koyun gördük :D, kaplumbağalarda var tabi, giriş ücretsiz. Sahil kısmında sandalye ve masa götürerek hoş bir vakit geçirebilirsiniz.

  Değerlendirme: 5
 20. berna i Diyor:

  nefes almak için

  doğayla kucaklaşmalı insan kaybedince değerini anlamamak için.kuşları görmek izlemek harika.leylekler sitesi:) bafra çıkışında…tam bir site kurmuşlar ağaçlara..yaban atları mandalar sazlıkların güzelliği..görmek lazım

  Değerlendirme: 4
 21. kutluhan d Diyor:

  Bu mevsimde kuş yok

  Ağustos sonu olduğu için pek kuş kalmamış, bol bol manda ve yılkı atı vardı.Kuş gözlem evleri çok yetersiz yanınızda mutlaka dürbün götürmenizi tavsiye ederim birde en sonda büyük bir gözlem evi var orda bir salonda kameralardan canlı izleyebiliyorsunuz ve görevli size kuşları tanıtıyor, kuşlar arabalardan uzak yerlerde var ve bunları ancak bu kameralardan görebilirsiniz. Leylek ormanı var ancak burasıda 15 ağustos sonrası boşalıyor ziyaret tarihinizi buna göre ayarlamanız faydalı olacak. Yollar çok güzel 19 mayıs ilçesinden girip bafradan çıkıyorsunuz

  Değerlendirme: 4
 22. mehmet b Diyor:

  Dinlenmek icin ideal bir yer

  Fotoğraf tutkunları gün batımında iki saat kala gelip gün batımında kadar harika fotoğraf çekebilir. Yanınıza dürbün alırsanız iyi olur. İskele ye mutlaka uğrayın arabayla giderken arada durup gol kenarında havanın tadını çıkarın. Unutmayın kuş cenneti hayvanat bahçesi değil. Kuşların hepsini görmek için yıl boyunca zaman zaman ziyaret etmeniz gerek

  Değerlendirme: 5
 23. merkür k Diyor:

  Doğayla iç içe

  Eğer kuşları görmeyi istiyorsanız göç zamanında gitmelisiniz, sanırım eylül ekim ayları oluyor.Aksi takdirde ancak bir ya da iki kuş görebilirsiniz.

  Değerlendirme: 4
 24. esin k Diyor:

  Kus gorme amaciniz olmasin

  Kuslara ozel ilgisi olanin dikkatini cekecektir ama kustan ziyade oranin dogasi, o ucsuz bucaksiz duzlugu beni kendine hayran birakti. 3 gunluk Sinop turumuzun donusunde buraya ugradik ve hic unutamadigim bir yer oldu. Yol boyunca onunuze hayvanlar cikiyor ve o hayvanlar o kadar huzurlular ki orada. Zaten korna calmak yasak deltada. Biz tam gunes batarken o yol uzerinden Samsun merkeze ilerledik ve kelimelerle anlatamayacagim kadar guzeldi.

  Değerlendirme: 5
 25. burak t Diyor:

  Kızılırmak havzası

  Buraya Kızılırmak Havzası demeyi iğeliyorum. Sadece kuşsan ibaret degil.Temizliğide muazzam ve cok güzel bir havza.Öküzlerin boynuzlayarak ına konan kuşlarla kendınızı asvaltı dısında doğal bir ortamda hissedeceksiniz

  Değerlendirme: 5
 26. zeynep özge g Diyor:

  Muhteşem Doğa

  Ekim ayında ziyaret etmemize rağmen çok fazla kuş çeşidi göremedik fakat asıl amacımız zaten muhteşem doğasını görmekti. Yemyeşil , tertemiz oluşu hayvanların doğal ortamında gözlenmesi sebebiyle kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.

  Değerlendirme: 4
 27. barış b Diyor:

  Kuş için gelirseniz hüsran yaşarsınız.

  Bafra yakınlarında bulunan kuş cenneti adından ziyade doğal yaşamı için gidilip gezilecek bir yer. Kuş çeşidinin ve sayısının az olduğu alanda bolca manda ve at bulunmaktadır. Kuş Gözlem evleri ,ormanları , gölü, görülmeye değer. Yolda dikkat edin yılan veya kaplumbağa ezmeyin . Doğal ortam sevenler maceracılar için görülmeye değer bir yer.

  Değerlendirme: 3
 28. anemon55 Diyor:

  CENNET DEN BİR KÖŞE

  insana huzur veren bir yer samsuna gelip de uğramadan olmaz farklı ortamlarda göreceğiniz yüzlerce nesli tükenmekde olan hayvanları mutlaka çocuklarımıza gösterelim ve onlara hayvan sevgisini aşılayalım

  Değerlendirme: 5
 29. gürol c Diyor:

  Kızılırmak Deltası

  Samsun’dan yaklaşık 1-1.5 saatlik araçla yolculuk gerekiyor. Gördükleriniz bu zahmete değer dedirtiyor. İzleme kulesindeki kafede manda yoğurdu var. Denemelisiniz

  Değerlendirme: 5
 30. erhandundar55 Diyor:

  Fotoğraf çekmek için ideal..

  Samsuna yaklaşık 30 kilometre,ama 19 mayıs ilçesinden giderseniz daha kısa.19 Mayıs ilçesinde sonra çok kısa bir süre sonra delta bölgesine giriyorsunuz.Yol sorunu kesinlikle yok,biraz dar olmakla beraber beton.(tabi böyle bir yere neden beton veya asfalt yol yapılır ayrı bir tartışma konusu).Deltaya giriş için bir ücret ödemiyorsunuz. Türkiye’nin sanırım en büyük deltası ve buna bağlı olarak doğal yaşam alanı olarak mükemmel..Ancak benim gibi kuşlardan çok anlamayan biri iseniz sadece delta da dolaşan Atları,mandaları ve manzarayı fotoğraflamakla oldukça zevkli hale gelebilir.Şayet kuşlara meraklı iseniz ve uygun mevsimde gelecekseniz yanınızda küçük bir el dürbünü olmasında yarar var.Delta içindeTek bir tesis var.Küçük bir tesis.Bu tesiste kahvaltı yapmanızı öneririm.Ayrıca manda sütü ve yoğurt satışı da var.Ama fiyatlar konusunda bir fikrim yok.Doğa fotoğraflamak için gezeceksiniz kış ve sonbahara,kuşlar için gezecekseniz ilkbaharı tavsiye ederim.Yaz mevsiminde hiç gitmedim.Sonuç itibari ile 2 saatte de gezebilirsiniz,6 saat de.bu sizin gezi amacınıza göre değişir.Tek eleştirim kuş gözlem kulelerinin bakımsızlığı ve kirliliği.Tabi buda kullanıcılardan kaynaklanan bir sorun.Buna benzer diğer bir sorunda özellikle kuş gözlem kuleleri etrafına atılmış pet şişeler ve plastik poşetler.Ne yazık ki bu ülkemizin genel bir sorunu.Bir de çıkış(Bafra istikametinde) leyleklerin yoğun olarak yuva yaptığı bir alan var.Bu kadar doğal ve güzel bir yere ”Leylek Toki” adını layık gören ve levha asan görevlilerin espri anlayışına kocaman bir sıfır…

  Değerlendirme: 4
 31. lale n Diyor:

  Mükemmel

  Muhteşem manzarasi Ender kuşları harika golu tam bir aile gezintisi çocuklar için çok güzel bir deneyim.

  Değerlendirme: 5
 32. sinan k Diyor:

  Girişinden itibaren farklı bir doğada olduğunuzu anlayacaksınız…

  Samsun belediyesi tarafından özenilenerek doğaya hiçbir zarar vermeden düzenleme yapılmış bir doğa harikası.İçinden araçla geçilen bir kuş cenneti.Giriş noktasında çevresindeki köye yapılmış düzenleme ve su kanallarının çevresindeki toprak alanlara yapılan düzenleme çok modern,bütün köylerimize yapılması gereken güzel bir çevre düzenlemesi her noktada gözlem yapmanız mümkün,ayrıca doğaya uygun gözlem evleride var.Ana gözlem evinde dinlenme ve bilgi edinme imkanı mevcut,manda sütünden yapılmış dondurmayı tatmadan dondurma yedim demeyin.

  Değerlendirme: 5
 33. samsun b Diyor:

  harika

  Belediye hakikaten çok güzel yapmış.Allah o kadar güzel yaratmış ki görmeden anlatılmaz.Şiddetle görmenizi tavsiye ederim.

  Değerlendirme: 5
 34. cakata Diyor:

  Tesekkurler

  Doga’ya saygiyi ogrendikmi acaba ? Gercekten hayretler icinde gezdim, bir kus gozlemcisi degilim ama doga tutkunuyum ve tum emegi gecenlere tesekkur ederim, torunlarimiza kalacak bir deger yaratmislar.

  Değerlendirme: 5
 35. gökhan ö Diyor:

  Doğadan bir esinti..

  Kafanızı dağıtmak, şehir hayatından biraz uzaklaşmak ve stres atmak için gidilesi bir yer.. Gidip görmek, bir hafta sonu kaçamağı lazım.

  Değerlendirme: 5
 36. azzrtn Diyor:

  Kuş gibi özgür…

  Doğa severler için gezilip görülmesi gereken biryer. Çok büyük bir alana sahip olmasina rağmen doğanın güzelliği sıkılmadan gezmenize yetiyor. Ziyaret ettigimiz zaman diliminde oldukça fazla sayıda kuş vardı. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yok deltanın içindeki tesis ihtiyaçlara cevap verecek yeterlilikte tesiste manda yoğurdunu tattık ve çok begendik.Leylek ormanını da görülmeye değer.Samsun tarafindan gelip bafradan çıktık yaklaşık 3 saat sürdü.

  Değerlendirme: 5
 37. şule ş Diyor:

  Tabiat harikası

  Gittiğimizde hava çok sıcak olmasına rağmen ve bundan bunalmamıza rağmen çok güzel bir yerdi. Bir sürü kuş çeşidi ile birlikte bolca manda gördük. Bu mandaların vahşi olduğunu döndükten sonra öğrendik 😏 gezmek İçin original bir yer. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı öneririm

  Değerlendirme: 4
 38. Yavuz m Diyor:

  dünyanın önemli bir bölgesi

  öyle kuş cenneti tabelaları vs görüp de her yerde kuş var zannetmeyin. 342 kuş türünün yılın çeşitli zamanlarında görüldüğü bilimsel bir yer burası. çeşitli doğa olaylarına şahit olabilirsiniz. mandaların kuşlarla olan arkadaşlığını, leyleklerin burayı nasıl sahiplendiğini görebilirsiniz. gözlem evinde ve yörük çadırında kahvaltı imkanı bulunuyor. profosyonel fotoğrafçıların sürekli ziyaret ettiiği bir bölge.

  Değerlendirme: 5
 39. ozan s Diyor:

  Fatklı bir doğa

  Samsun 19 Mayıs ilçesindeki Kuş cenneti gerçekten farklı doğasıyla insanı cezbediyor. Gittiğinizde yüzlerce kuş göreceğinizi zannetmeyin daha çok manda göreceksiniz. Ama gerçekten farklı bir dünyaya adım atmış gibi olacaksınız. Bir Afrika safari deneyimi gibi … Çok farklı bir atmosfer. Gittiğinizde cafe bölümünde manda yoğurdu yemeyi ihmal etmeyin..

  Değerlendirme: 5
 40. gökhan y Diyor:

  Muhteşem olabilir

  Kuş var su var tabiat var ulaşım var ama işletme yada pazarlama yok. Ulaşım biraz bilmece gibi ama gene de gitmeye değer bir yer dünya cennetleri adaylarından

  Değerlendirme: 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir